OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací


TYPY KLIMATIZACE
Obecně lze klimatizace rozdělit na mobilní, nástěnné/stropní a okenní.

Mobilní klimatizace

Jedná se o menší zařízení, které je konstruované tak, aby se s ním snadno manipulovalo. Mobilní klimatizace nedosahují takové účinnosti a efektivity, ale na vychlazení menší místnosti stačí. Jsou vhodné např. na chatu.

Nástěnné/stropní klimatizacce

Jsou nejvhodnější pro chlazení bytů, rodinných domů, kanceláří, ordinací, komerčních prostor (prodejny, provozovny, ...) a datových center. Často se nazývají splitové (z ang. split - rozdělit) a skládají se z vnitřní a vnější jednotky, které jsou propojené potrubím s chladící kapalinou. K jedné vnější jednotce může být připojeno i více vnitřních jednotek (tzv. multisplit) - za pomoci jediné vnější jednotky tak lze velice efektivně chladit několik místností.

Okenní klimatizace

Fungují podobně jako nástěnné klimatizace, ale obě jednotky splývají v jedno zařízení, které je vsazené do stěny. Výhodou je snadnější instalace, nevýhodou je méně efektivní provoz, větší hlučnost a poněkud těžkopádný design. Obecně jsou málo používané.

Výrobců klimatizací je celá řada. Stejně jako u jiné elektroniky, i zde najdete spoustu modelů, které se liší funkcemi, výkonem, designem a samozřejmě i cenou. Při výběru je nejdůležitější správně vypočítat potřebný výkon zařízení a vhodné umístění. Každý prostor je svým způsobem unikátní a vždy je potřeba jej posuzovat komplexně s ohledem na jeho velikost, pozici oken, počet osob a tepelný výkon stávajících zařízení.


Co funguje výborně u souseda, nemusí fungovat u Vás!


Ne každý dokáže správně odhadnout potřebný výkon, a k tomu vybrat ten správný model klimatizace pro konkrétní prostor. Naštěstí jsme tu my! Nemusíte ztrácet čas s přeměřováním stěn ložnice nebo ve zdlouhavém prohledávání katalogů a porovnávání jednotlivých přístrojů - stačí se nám ozvat. Přijedeme až k Vám, prohlédneme a přeměříme požadovaný prostor, zeptáme se Vás na důležité detaily a v krátké době Vám nabídneme optimální řešení přímo na míru. Neztrácejte zbytečně čas a peníze, ozvěte se nám telefonicky, e-mailem nebo přes kontaktní formulář.

 

PARAMETRY KLIMATIZACE
U jednotlivých zařízení se udává velká spousta různých parametrů, které informují o jeho výkonu a vlastnostech. Je to podobné jako u aut, počítačů, mobilních telefonů nebo jakéhokoliv jiného zboží. Pomocí těchto paramtrů poznáme, zda bude klimatizace správně fungovat v konkrétním prostoru, dokážeme odhadnout hlučnost, provozní náklady a v neposlední řadě můžeme porovnávat jednotlivá zařízení mezi sebou. Udávaných parametrů může být až 35. Některé jsou naprosto jasné (např. rozměry), některé jsou důležité hlavně pro instalaci zařízení než pro koncového uživatele (např. průměr trubek). Podívejme se blíže na ty nejzásadnější, které nám pomáhají při výběru správné klimatizace:Výkon

Zásadní ukazatel, ketrý nám napoví, jak velký prostor zvládne tato klimatizace vychladit/vytopit. Udává se v kW (kiloWatt = 1.000 Wattů). Pro výpočet potřebného výkonu existuje několik poměrně komplikovaných vzorců, nicméně pro zjednodušení můžete počítat , že na 10 m2 plochy je potřeba výkon 1 kW (při standartní výšce stropu 2,7 m)

Roční spotřeba elektřiny

Udává, kolik kWh (kiloWatt hodin) spotřebuje zařízení ppři běžném provozu za rok. Stejně jako u výkonu se uvádí zvlášť pro chlazení a pro topení. Prostým vynásobením tohoto čísla cenou jedné kWh zjistíte, kolik Vás bude provoz klimatizace každý rok stát. Cenu kWh zjistíte na výpisu od svého dodavatele elektřiny.

Akustický výkon/Akustický tlak

Udává se v decibelech  (dB) a vypovídá o tom, jak hlučná klimatizace bude. Akustický výkon je prakticky stejnou hodnotou jako akustický tlak, ale na rozdíl od něj se měří v předem definovaných podmínkách. Jedná se tak o hodnotu přesnější a je považována za referenční. Pžedstavu o tom, jaký hluk odpovídá kolika dB si můžete udělat v tabulce hlučnosti. Pozor, udává se zvlášť pro vnitřní a vnější jednotku!

Energetický štítek

Velmi jednoduchým a efektivním nástrojem pro porovnání různých klimatizací je energetický štítek. Jdená se o grafické znázornění jednotlivých parametrů klimatizace, které je standardizováno pro všechny výrobky z danné kategorie a kterým musí být každý výrobek označen. Na energetickém štítku klimatizace najdete informace o výkonu, spotřebě elektřiny při chlazení i topení a úroveň hlučnosti. Podle zařazení do jednotlivých kategorií tak můžete jednotlivé produkty snadno a rychle porovnávat. Zajmavé informace k tomuto tématu najdete např. v tomto článku.

šipka

VÝPOČET VÝKONU KLIMATIZACE
Pro výpočet potřebného výkonu klimatizace je potřeba znát především celkový rozměr prostoru. Objem vzduchu v místnosti, kterou chceme vychladit, je však pouze jedním z mnoha parametrů. Svoji roli zde hraje i počet a velikost oken, jejich orientace, počet pater nad a pod místností, počet osob v místnosti, počet a typ elektorniky v místnosti, typ zdiva, použitá izolace, počet a velikost otvorů do dalších místností atd. Velmi zjednodušeně lze odhadnou potřebný výkon z následující tabulky.Obejm klimatizovaného prostoru v m3 Potřebný výkon klimatizace v kW
33 - 66 2
42 - 84 2,7
58 - 116 3,5
83 - 166 5
116 - 232 7
166 - 332 10

Součástí našich služeb je i výpočet potřebného výkonu a návrh technického řešení zcela zdarma. Stačí nás kontaktovat a náš technik na základně osobní návštěvy zpracuje nabídku přímo na míru.

šipka

NAŠE DOPORUČENÍ
Díky našim zkušenostem a znalostem již dokážeme odhadnout, jaké zařízení se hodí do konkrétního prostoru a zároveň i umíme poradit nebo doporučit, který typ vybrat a kterému se vyhnout. Nejen cena a výkon jsou důležitými ukazateli při výběru klimatizace - důležitá je i okamžitá dostupnost náhradních dílů, složitost manipulace se zařízením při údržbě a servisu, cena náhradních dílů atd. V rámci cenové nabídky Vám vždy boporučíme ideální řešení, ale můžeme i zakomponovat Vámi preferovanou značku a osobně s Vámi prodiskutovat, v čem je lepší a v čem ne. Neváhejete se na nás obrátit, všechno s Vámi osobně probereme a vysvětlíme.

šipka

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.