OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací


CO JE TO KLIMATIZACE A K ČEMU SLOUŽÍ
Klimatizací se nazývá zařízení pro úpravu teploty vzduchu vnitřních prostor budov a dopravních prostředků. Někdy je označováno zkratkou AC nebo A/C (z anglického Air Condition). Jedná se o poměrně jednoduchý princip, který je známý už více než 100 let. V dnešní době mají klimatizace velmi široké využití – jsou přítomné v dopravních prostředcích, průmyslových areálech, výrobních halách, obchodních centrech, lékárnách a laboratořích, administrativních i veřejných budovách a čím dál tím častěji také v domácnostech.

Klimatizace má za úkol zajistit optimální teplotu vzduchu ve vnitřních prostorách. Ať už chcete dělat cokoliv, nejlepších výsledků dosáhnete za ideálních podmínek. To platí jak o práci, tak o odpočinku. Pokud chcete být maximálně efektivní a soustředění, aktivní nastavení okolních podmínek je nezbytné. Vhodně klimatizovaný prostor pomůže zvýšit efektivitu práce zaměstnanců (klimatizace v kanceláři), zajistí duševní pohodu a dobré rozpoložení zákazníků (klimatizace v prodejně nebo v kadeřnickém/kosmetickém salónu, klimatizace v restauraci), případně zajistí klidný a nerušený odpočinek u televize nebo spánek (klimatizace v domácnosti, v bytě nebo v ložnici).

JAK KLIMATIZACE FUNGUJE
Princip je v podstatě jednoduchý:

1. fázi je chladící látka v plynném skupenství přivedena do kompresoru, kde dochází k jejímu stlačení a zahřátí.

Ve 2. fázi je takto upravená chladící látka přivedena do kondenzátoru, ve kterém dochází k jejímu ochlazení okolním vzduchem, díky čemuž kondenzuje. Při kondenzaci dochází k uvolňování tepla, které je vypouštěno do venkovního prostředí ventilátorem

Ve 3. fázi dochází k transportu kapaliny přes kapiláru nebo expanzní ventil, čím dojde k prudkému snížení tlaku a teploty. Ochlazené médium pokračuje do výparníku – kapalina se zde začne odpařovat a ohřívat, čímž odebírá teplo z okolního prostoru (ochlazované místnosti). U výparníku je umístěn ventilátor, který studený vzduch aktivně rozvádí po místnosti. Odpařené chladivo poté putuje do kompresoru a celý cyklus se opakuje.

princip klimatizace - by Ilmari Karonen

Celý proces lze i obrátit - klimatizace tak může sloužit jako velice efektivní a nenáročná varianta vytápění. Samozřejmě je potřeba zvolit správný typ. Pokud si přejete zpracovat nezávaznou nabídku na realizaci klimatizace, dejte nám vědět přes kontaktní formulář.

šipka

ÚDRŽBA A SERVIS
Naše klimatizace se vyznačuje dlouhou životností a bezproblémovým fungováním. Nicméně stejně jako každé technologické zařízení, i klimatizace vyžaduje pravidelné kontroly a údržbu. Komplikace může způsobovat především nečistota v zařízení, která může snižovat výkonnost, zvyšovat nároky na energii, neúměrně zatěžovat čerpadlo a v případě velkého a dlouhodobého znečištění může způsobit i nefunkčnost celého systému.

Pravidelná údržba a servis jsou i velmi důležité ze zdravoních důvodů - uvnitř systému klimatizace dochází ke vzniku vlkosti, která může být ideálním prostředím pro plísně a bakterie.

V neposlední řadě je pravidelný servis důležitý i vzhledem k záruce, kterou poskytuje výrobce zařízení - obvykle je vyžadován 1x, případně 2x ročně (pokud je klimatizace využívána i na topení). Servisní úkony bývají také důležité v prostředí se zvýšenou prašností (dochází zde rychleji k usazování nečistot) a při nepřetržitém provozu (např. datacentra).


Pravidelná údržba a servis výrazně prodlužují životnost klimatizace a hlavně zajistí její správné a efektivní fungování a tím pádem zdravé a příjemné prostředí.


Mezi nejčastější servisní úkony patří:

  • čištění a výměna filtrů
  • čištění a desinfekce potrubí, viničky kondenzátu, čerpadla
  • kontrola tlaku chladící kapaliny
  • kontrola vypařovací a kondenzační teploty
  • kontrola uchycení vnitřní a vnější jednotky
  • zkouška těsnosti a seřízení

Provádíme servisní prohlídky a opravy klimatizací všech výrobců a typů, záruční i pozáruční. 

Pokud si přejete objednat servisní prohlídku Vaší klimatizace, obraťte se na nás přes náš poptávkový formulář, e-mailem na klimatizace@klima-central.cz nebo telefonicky na +420 604 370 864.

šipka

 

MÝTY O KLIMATIZACI
O klimatizacích koluje celá řada fám a mýtů. Některé jsou pravdivé, některé jsou pravdivé jen za určitých okolností a některé jsou vyloženě nesmysli. Podívejme se na některé z nich:

Klimatizace není zdravá a způsobuje nachlazení

Jedná se o hodně zavádějící tvrzení. Stejně tak můžeme např. říct, že auta zabíjejí lidi. Pokud je klimatizace správně nastavená a pravidelně servisovaná, žádná zdravotní komplikace jejím používáním v žádném případě nehrozí. Pro riziko spočívající v nevhodně zvoleném nastavení teploty platí jednoduché pravidlo: rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím by neměl být větší než 5-7 °C. Pokud je venku 40 °C, není dobré si nastavit vnitřní teplotu na 20 °C - velký teplotní rozdíl způsobí našemu tělu šok. Zvlášť citlivý jsou na to děti a starší lidé.Klimatizace šíří do prostoru plísně a jiné škodliviny

Podobně jako v předchozím případě jde o zavádějící tvrzení - pokud je klimatizace pravidelně servisovaná, má čisté filtry a je naprosto neškodná. Pokud klimatizaci necháte roky bez jakékoliv údržby, jisté riziko nastat může. S největší pravděpodobností ale hlavně přestane zařízení fungovat. Nezanedbávejte pravidelnou kontrolu a servis!Klimatizace rachotí, je hlučná a nedá se u ní spát

V dnešní době už existují zařízení, jejichž chod je prakticky neslyšitelný. Standardní modely mají hlučnost provozu vnitřní jednotky kolem 30 - 50 dB. Pro příklad 30 dB odpovídá lidskému šepotu, 40 dB velmi tlumenému rozhovoru a 50 dB hluku mírného deště. Víc příkladů najdete např. v tabulce příkladů zvuků o různé intenzitě.  Hladina akustického výkonu je velmi důležitým faktorem a je třeba jej zohlednit při výběru konkrétní klimatizace a podle toho, jaký prostor chcete vychladit (rozdílné nároky budou v tomto ohledu u ložnice a např. u kadeřnického salónu nebo restaurace).Klimatizace způsobuje bolest hlavy

Klimatizace způsobuje proudění chladnějšího vzduchu a citlivější jedince může rozčilovat, připadně jim způsobovat nepříjemné bolení hlavy nebo kloubů - je to podobné jako s průvanem. Tento nešvar ovšem vzniká pouze u nevhoně umístěných vnitřních jednotek. Náš technik Vám vždy doporučí ideální místo v prostoru, na kterém bude efekt průvanu eliminován a bude tak zaručen bezproblémový provoz a maximální výkon zařízení.Klimatizace čistí vzduch

Ano, to je pravda. Některé klimatizace jsou dokonce vybavené filtry a dalšími technologiemi, které eliminují škodlivé patogeny, viry, bakterie a plísně. Jsou tak vhodné pro alergiky, do čekáren ordinací nebo v oblastech s větším znečištěním vzduchu.

šipka

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.